ⓘ آکورد نهم ، در تئوری موسیقی آکوردی است که دارای یک فاصلهٔ نهم از پایه آکورد در بخش باس با بالاترین نتِ آکورد است. امروزه آکورد نهم و معکوس‌های آن وجود دارد یا ح ..

                                     

ⓘ آکورد نهم

آکورد نهم ، در تئوری موسیقی آکوردی است که دارای یک فاصلهٔ نهم از پایه آکورد در بخش باس با بالاترین نتِ آکورد است.

امروزه آکورد نهم و معکوس‌های آن وجود دارد یا حداقل می‌تواند وجود داشته باشد. هنرجو به راحتی می‌تواند نمونه‌هایی از آن را در ادبیات موسیقی پیدا کند مانند شب دگرگون و اپرای "سالومه" اثر: اشتراوس. برای حل آکوردِ نهم نیاز به قوانین ویژه نیست و اگر کسی بخواهد مراعات کند باید تابع همان قوانین حل آکورد هفت باشد. به این معنی که نت نامطبوع نهم به یک نت پایین‌تر از خود حل شود و بخش باس یک پرش چهارم به بالا داشته باشد)

                                     

1. نهم نمایان

بین "آکورد نهم بزرگ" و "آکورد نهم نمایان" تفاوت وجود دارد. آکورد نهم نمایان متشکل از یک آکورد نمایان، هفتم کوچک و یک نهم بزرگ است. آکورد نهم بزرگ با نماد C maj 9 از نت‌های دو، می، سل، سی، ر است بشنوید. هنگامی که نماد "major" یا "maj" در کنار نام آکورد قرار گیرد، آکورد نهم بزرگ است. در غیر این صورت وقتی که فقط عدد 9 قرار دارد C 9، آکورد نهم نمایان است که از نت‌های دو، می، سل، سی بمل، ر تشکیل شده‌است.

  • این مثال در درجهٔ پنج گام است و انتظار می‌رود که روی درجهٔ یک گام اصلی فا ماژور حل شود: بشنوید.

در بعضی مواقع فاصلهٔ نهم با تغییرات نیم پردهٔ کروماتیک همراه است و با آلترهٔ نهم آکورد، بر تنش و نامطبوعی آکورد افزوده می‌شود.

در دوران قواعد مشترک پایه آکورد، سوم، هفتم و نهم، رایج‌ترین اجزا آکورد نهم نمایان V 9 را تشکیل می‌دادند و پنجم آکورد معمولاً حذف می‌شود. حل آکورد نهم به‌طور طبیعی از طریق حرکت به پایینِ فواصل هفتم و نهمِ درجهٔ پنج V 9، به سوم و پنجمِ درجهٔ یک I است.

  • نمونه‌ای از آکورد نهم نمایان در شروع قطعهٔ "والس منوئه" اثر فردریک شوپن
  • سونات ویولن در لا ماژور اثر سزار فرانک با یک آکورد نهم نمایان E 9 در بخش پیانو آغاز می‌شود و ویولن از میزان پنجم، ملودی را به صورت آرپژ در قالبِ آکورد نهم بیان می‌کند.
  • کلود دبوسی در دومین قطعه از کتابِ اولِ "تصاویر برای پیانو سولو" با نام "تکریم رامو" ، به صورت قدرتمند، گسترده و متنوع از آکورد نهم نمایان، هم به عنوان آکورد و هم به عنوان آرپژ استفاده کرده‌است
                                     

2. نهم کوچک نمایان

آکورد نهم کوچک نمایان روی نُتِ دو

این آکورد از ترکیب یک آکورد هفت نمایان و یک فاصلهٔ نهم کوچک ساخته می‌شود. در موسیقی جاز و پاپ از نماد C 7 ♭ 9 استفاده می‌شود. آکورد نهم کوچک نمایان، صدایی ناخوشایند دارد و برای فضای دراماتیک، وحشت‌زده و تهدیدآمیز مؤثر است.

                                     

3. نهم کوچک

آکورد نهم کوچک روی نت دو

آکورد نهم کوچک از ترکیب یک فاصلهٔ سوم کوچک، پنجم درست، هفتم کوچک و نهم بزرگ تشکیل می‌شود. این آکورد دارای نماد Cm 9 است، صدای "بلوز" تری دارد و دارای تناسب خیلی زیادی با "آکورد نهم نمایان" است.

                                     

4. آکورد 6/9

آکورد 6/9 روی نت دو

آکورد 6/9 یک آکورد پنج‌صدایی است که تشکیل شده از یک "سه‌صدایی" ماژور، به همراه یک ششم بزرگ و یک نهم بزرگ نسبت به نت پایه، که به بالا امتداد دارد و هفتم آکورد حذف می‌شود. نماد این آکورد روی نت دو C 6/9 است و عبارتند از: دو، می، سل، لا، ر. این آکورد در موسیقی جاز پرتنش محسوب نمی‌شود که نیاز به حل داشته باشد و جایگزینی برای تونیک به حساب می‌آید.